Achievements

KRISHNASAMY COLLEGE OF ENGINEERING TECHNOLOGY

Department of Physical Education

                                                                           ANNUAL REPORT 2017-2018

 

OPEN AND NATIONAL LEVEL TOURNAMENTS:

  1. M. Parthasarathy of IV – Year Mechanical, who was participated in the Annual Summer Cricket Coaching Camp – 2017, conducted by Cricket Association of Pondicherry from 15th to 31st May 2017.
  2. E. KARAN (III Year MECH), Mr. M. MUTHUVEL (IV Year MECH) and Mr. K. GOPINATH (II Year MECH), who Won the Gold Medal and Bronze Medals respectively in the 5th STATE RURAL GAMES 2017 BOXING (Men & Women) Tournament during 12th & 13th Aug. 2017 at BPJ COLLEGE OF ARTS & SCIENCE in Srimushnam, Cuddalore District.  We, the Management, Principal, Staff members and Students are here by appreciating and congratulating them for their achievements and also we wish them to bring many more laurels like this to the Institution.  
  3. M. Parthasarathy of IV – Year Mechanical, who was participated in the 4th All India National Level Goa Gold T20 Cricket Championship – 2017, recognized by the Ministry of Youth Affairs & Sports, Govt. of India. This was held at Panaji, Goa from 9th to 12th Oct. 2017.
  4. D. PUGAZHENDHI of IV – Year Mechanical Student, who was participated in the National Level Sports Fest BEST PHYSIQUE Competition, held at SASTRA UNIVERSITY in Thanjavur on 6th February 2018.
  5. K. AJITH KUMAR of I – Year EEE student, who was scored Silver Medal in 68Kgs. Weight category, Senior Level Silambam in the 14th NATIONAL SILAMBAM CHAMPIONSHIP 2017 – 18, held at Dhanalakshmi College of Engg. & Tech., Manimangalam, Chennai from 24th to 26th February 2018. 
  6. A. YUKESH KRISHNAN of Mechanical I – Year and Mr. R. SANTHOSH of CSE I – Year students who were participated in the World Record & Cuddalore District Chess Open Tournament, held at Edify School, Nellikuppam on 10th & 11th March 2018. They were scored respectively in the 75th and 86th rank among 1716 participated students.

ANNA UNIVERSITY ZONAL – V TOURNAMENT:

  1. The Anna University Zone – V Ball Badminton (Women) Tournament 2017 – 18 was organized by our college on 24th August 2017.
  2. Our college Cricket (Men) team was participated in the Anna University Zone – V Tournament 2017 – 18 at Suriya Engineering College in Vikkravandi from 30th August to 04th September 2017. Our college team won the first match with Annai Terasa Engineering College by 04 wickets and second match with C. K. College of Engineering, Cuddalore  by 03 wickets and entered quarter final and lost the game against Suriya Engineering College by 06 wickets.
  3. Kho – Kho (Men) team has participated in the Anna University – V Tournament 2017 -18 at V. R. S. College of Engineering & Technology, Villupuram on 14th September 2017.
  4. Kabaddi (Men) team has participated in the Anna University – V Tournament 2017 – 18 at University College of Engineering, Panruti on 04th October 2017.

INTRAMURAL SPORTS:

  1. The Intramural sports were conducted from 11th September to 29th October 2017 four games and four Athletics events were conducted for both boys and girls.
  2. The following Sports and Games were conducted in the Intramural Sports Events for Boys and Girls Students. Shuttle Badminton, Kho – Kho, Kabaddi, Foot Ball, Cricket, Throw Ball and Athletics.
  3. According to their Class Attendance Order, all the students (Boys & Girls) were divided into four groups namely GREEN HOUSE, BLUE HOUSE, YELLOW HOUSE & RED HOUSE.
  4. For each House Three Gents Staff & Two Ladies staff acted as House In-charges and One Captain & Two Vice-Captains were deputed to select their sports player to take part in the Intramural Sports.
  5. BLUE HOUSE scored Overall Championship in the Girls section and GREEN HOUSE scored Overall Championship Awards in the Boys Section.

STAFF TOURNAMENT: 

  1. 1. Cricket and Shuttle Badminton games were conducted for Gents Staff Team – B won the winner-up and Team – A won the runner-up in the Cricket Game. Team – B won the winner-up and Team – A won the runner-up in the Shuttle Badminton.
  2. In Women Section, Throw Ball and Shuttle Badminton games were conducted. In Throw Ball, Team – B won the winner-up and Team – A won the runner-up. In Shuttle Badminton, Team – B won the winner-up and Team – A won the runner-up.